Spelend oefenen helpt Fien vooruit: dankzij CIMT gebruikt ze nu ook haar linkerhand

Spelend oefenen helpt Fien vooruit: dankzij CIMT gebruikt ze nu ook haar linkerhand

“Geen moeten, maar quality time met je kind”

Fien (2) is een vrolijke, energieke en sociale meid. Toen de linkerkant van haar lichaam zich niet goed ontwikkelde, bleek dat ze Cerebrale Parese had. Samen met haar ouders Nikki en Jelle volgde ze het oefenprogramma Baby-CIMT bij Klimmendaal.

930187b2 284b 4906 abec d2e59eeea3dc

De eerste signalen

“Toen Fien anderhalf was, trok ze zich op aan de bank en aan kasten,” vertelt Nikki. “Maar we zagen dat ze haar linkervoetje niet goed neerzette. Ze leunde op de wreef en hield haar voet soms stijf. Eerst dachten we: dat komt vanzelf goed. Maar toen het niet verbeterde, zijn we naar het consultatiebureau gegaan. Daar zagen ze het ook en verwezen ons door naar de arts.

”In het ziekenhuis bleek dat de aansturing vanuit de hersenen naar de linkerkant niet goed was. “De arts dacht aan cerebrale parese,” vertelt Jelle. “Dat was even schrikken. Het klinkt heftig, iets met de hersenen. Op de MRI was gelukkig niets te zien, maar de artsen zeiden: dit past bij het beeld van Cerebrale Parese. Bij Klimmendaal kunnen we een behandeling starten.”

Start bij Klimmendaal

Fien kwam in de therapeutische peutergroep van Klimmendaal. Ze kreeg fysiotherapie, ergotherapie en logopedie. De logopedist zei al snel dat praten goed gaat. Nikki en Jelle genieten daarvan: “Ze is een echte kletskous.”

De behandelaren zagen dat Fien haar linkerhand weinig gebruikte. Jelle: “Wij dachten dat ze gewoon rechtshandig was. Maar bij Klimmendaal merkten ze dat het meer was dan een voorkeur.”

De combinatie van alle afspraken en werk was in het begin intensief. “Je wilt overal bij zijn, maar het vraagt veel tijd. Gelukkig waren onze werkgevers flexibel,” zegt Nikki.

Oefenen met Baby-CIMT

De ergotherapeut stelde het programma Baby-CIMT voor. “Wij kenden het niet, maar het klonk logisch,” zegt Jelle. “Door de goede arm tijdelijk te beperken, leren de hersenen de andere arm meer te gebruiken.” Eerst deed de ergotherapeut een soort nulmeting.

Daarna oefende Fien 8 weken lang met een sling om haar rechterarm, samen met haar ouders. “We kregen een bak vol spelletjes mee,” vertelt Nikki. “Elke dag oefenden we een half uur, soms in korte stukjes. Op drukke dagen was dat best pittig, maar het voelde als samen spelen. Fien vond het spelen en de aandacht geweldig. Ze deed zelf haar sling om en wist: nu gaan we leuke dingen doen.”

Quality time met je kind

Elke week maakten ze een video van het oefenen. De ergotherapeut keek mee en gaf tips. Ook op de opvang deden ze mee. “Iedereen was betrokken en dat hielp enorm,” kijkt Jelle terug.

Na 8 weken volgde een nieuwe test. “We zagen meteen dat het oefenen enorm had geholpen. Waar ze eerst haar linkerarm maar half omhoog kreeg, stak ze hem nu trots helemaal de lucht in.” Daarna oefenden ze nog 8 weken door, zonder sling. “Het was bijzonder om te zien hoeveel ze in korte tijd leerde. Het voelde ook niet als moeten, maar als quality time met je kind.”

43f51861 69f8 474a b630 ccfc2257431b

Kleine stappen, groot verschil

Naast Baby-CIMT kreeg Fien ook een spalk voor haar voet en speciale schoenen. “Daardoor kon ze eindelijk goed lopen,” vertelt Nikki. “Zonder spalk gaat het nog moeizaam, maar met spalk en speciale schoenen rent ze op turbomodus. Ze kan dan in principe alles.”

Alle afspraken vragen veel organisatie, maar de resultaten maken alles de moeite waard. “We zien Fien met de week vooruitgaan. Ook mentaal doet ze het super. Dat geeft rust.”

CIMT

CIMT (Constraint Induced Movement Therapy) is een oefenprogramma voor kinderen die één arm minder goed gebruiken, bijvoorbeeld door Cerebrale Parese. Ouders oefenen thuis met hun kind, onder begeleiding van een ergotherapeut van Klimmendaal. Het oefenprogramma is ontwikkeld door de Sint Maartenskliniek.

Klimmendaal biedt baby-CIMT (8-18 maanden), peuter-CIMT (vanaf 18 maanden) en voor kinderen vanaf 4 jaar is er de piratengroep.

Betrokken begeleiding

Het contact met Klimmendaal ervaarden Nikki en Jelle als heel prettig. “De behandelaren waren betrokken en deskundig. Ze gaven ons vertrouwen en dachten echt met ons mee.” Dat contact loopt nog steeds door:“De fysiotherapeut van Klimmendaal heeft nauw contact met de kinderfysio in de eerste lijn. Dat waarderen we echt.”

Thuis blijven ze oefenen. “We leggen speelgoed soms expres iets verder weg, zodat ze moet reiken. Ook kleien we veel om haar vingers soepel te houden. Het zit nu helemaal in ons systeem.”

Width 386

Vooruitkijken

Fien zal haar spalk nog jaren nodig hebben, maar gaat daar zelf heel goed mee om. “Ze weet dat ze ermee kan lopen en vindt het geen probleem,” zegt Nikki. “Ze rent, klimt en speelt net als andere kinderen.”

Nikki en Jelle kijken open naar de toekomst: “We hopen dat ze later gewoon kan sporten, maar als dat niet lukt, vindt ze vast iets anders dat bij haar past. Fien is slim, creatief en laat niet over zich heen lopen – dat helpt haar verder.”

Op jonge leeftijd veel resultaat

Jelle en Nikki kijken heel positief terug op de behandeling: “Het is heel waardevol om op jonge leeftijd al te oefenen. Je ziet echt resultaat. Ja, het kost tijd, maar denk vooral aan wat het brengt. Voor ons was het niet alleen oefenen, maar ook samen plezier maken. Wij zijn apetrots!”

Lees meer over CIMT

Lees meer over revalideren met Cerebrale Parese